Перестій кукурудзи: стан на полях і практичні рекомендації

20 січня 2023 р.

Перестій кукурудзи: стан на полях і практичні рекомендації

Станом на сьогодні в полі залишається 650 тис. га кукурудзи, або близько 15 % від загальної площі. За останні роки таких великих площ «зимуючої» кукурудзи давно не було.

Технічний експерт компанії Lidea Володимир Солом’яний аналізує ситуацію на полях України та надає практичні поради фермерам.

Скільки кукурудзи зимувало?

В сезоні 2022 року в Україні було посіяно понад 4,6 млн га кукурудзи. Станом на другу декаду грудня 2022 року в Україні незібраною залишалася кукурудза на площі 1,4 млн га, що становить трохи більше 30 % від загальної площі.

За календарний місяць, з середини грудня по середину січня, українським аграріям вдалося зібрати ще половину «зимуючої» кукурудзи, але цифри все одно досить серйозні.

Основні причини, чому так сталося

  1. Навесні минулого року господарства, які притримували в себе на складах чимало зерна кукурудзи, мали надію продати її дорожче, але через повномасштабну війну цього зробити так і не вдалося. Відповідно, склади переповнені перехідними залишками.
  2. Знищення енергетичних об’єктів та відключення електропостачання гальмували роботу елеваторів і сушарок саме у період збирання кукурудзи.
  3. Блокування морських шляхів для експорту зернових.
  4. Погодні умови також не сприяли збиранню кукурудзи, адже вологість зерна була занадто високою (28 % і вище).

Тому з огляду на все вищезазначене збирання кукурудзи плавно перейшло на зимовий період, однак навіть зараз висока волога, сніг та іній не дозволяють аграріям завершити збирання.

Які гібриди вистоять?

Як відомо, не всі гібриди кукурудзи стійкі до перестою. В екстремальних умовах, що склалися сьогодні в Україні, краще себе покажуть гібриди, у яких:

  • рослини мають міцне стебло з добре розвиненою повітряною кореневою системою;
  • качан закріплений якомога нижче, адже цей фактор зменшує «плече» та робить рослину стійкішою до вилягання;
  • качан тримається міцно й опущений донизу;
  • рослина не є надто високою, адже нижчі рослини стійкіші до вітрових поривів;
  • генетична стійкість до ураження фузаріозом стебла й коріння на високому рівні.

Огляд поля

З метою проведення обстеження на предмет стійкості гібридів кукурудзи компанії Lidea в умовах цього року ми зробили виїзд у господарство «Перлина Поділля», що у Білогірському р-ні Хмельницької обл. Огляд ділянок проводився 13 січня 2023 року, де були висіяні основні гібриди селекції компанії Lidea.

При обстеженні помічено, що гібриди ЕС Перспектив (ФАО 240), ЕС Ранвей (ФАО 260), ЕС Хемінгуей (ФАО 280) та ЕС Хеттрик (ФАО 350) мають міцне стебло, без фузаріозних гнилей та з неураженою серцевиною і, відповідно, стійкі до вилягання та перестою.

Поламані поривами вітру тільки верхівки стебла, де тонкіша паренхіма. На всіх вищезгаданих гібридах виявлено міцне кріплення качана. Вказані гібриди всі низько- та середньорослі з низьким кріпленням качана, що важливо, особливо при таких пізніх строках збирання.

Отже, зважаючи на такі складні умови для збирання кукурудзи цього сезону, можемо з впевненістю сказати, що гібриди ЕС Перспектив, ЕС Ранвей, ЕС Хемінгуей, ЕС Хеттрик показали себе стійкими до перестою.

Бажаємо всім миру та гарних урожаїв з гібридами компанії Lidea!