Чи варто вирощувати високоолеїновий соняшник у сезоні 2023?

17 лютого 2023 р.

Чи варто вирощувати високоолеїновий соняшник у сезоні 2023?

Тенденції спаду та росту попиту на високоолеїновий соняшник ми спостерігаємо кожного сезону, але саме розуміння трендів цього ринку дозволяє отримувати більші вигоди. Саме про тренди на ВО соняшник і поговоримо далі детальніше.

Україна, попри війну, входить в число країн-лідерів у світовому виробництві та експорті продуктів переробки соняшнику.

Так, наша глобальна частка в експорті соняшникової олії складає більше 50%, а доля високоолеїнової олії - приблизно 10%.

Практично вся вироблена в Україні високоолеїнова олія експортується до Європи, країн Азії, США. Здебільшого саме закордонний попит і спонукає вітчизняних виробників вирощувати високоолеїновий соняшник.

Позитивним для України також є тренд відновлення споживацької активності та ріст попиту у зв’язку зі зняттям (або послабленням) обмежень пов’язаних з епідемію коронавірусу.

Станом на лютий премія за високоолеїновий соняшник складає 35$ за тону на умовах DAP Болгарія і дає можливість аграріям отримати додатковий дохід з гектара.

Але традиційно розмір премії в реалізації ВО сировини безпосередньо впливає на прогнози її виробництва наступного сезону, і, враховуючи поточну ситуацію: зменшення посівних площ, в т.ч. високоолеїнового соняшнику в Україні, а також, обмежені запаси ВО соняшнику, можна прогнозувати збільшення попиту та, відповідно, позитивний тренд збільшення премії на високоолеїновий соняшник в 2023-2024 році.

Тому, частина агрохолдингів та середніх господарств вже збільшують площі під ВО соняшником і укладають угоди з переробниками.

Однак для отримання додаткового прибутку треба серйозно підійти до вибору гібридів — важливо пам’ятати 3 важливі характеристики, яким має відповідати ВО гібрид: урожайність, вихід олії та вміст олеїнової кислоти.

Одним із лідерів портфоліо Lidea високоолеїнового сегменту є середньостиглий гібрид Clearfield® Plus - ЕС Графік СЛ. Його врожайна генетика, високий вміст олеїнової кислоти (88-89%) та відмінна стійкість до основних хвороб дозволяє задовольнити потреби аграріїв у вирощуванні ВО соняшнику.

І на останок хочемо ще раз додати — незважаючи на відносну нестабільність ринку високоолеїнового соняшнику, тенденції на ринку свідчать, що в наступному сезоні премія буде зростати.