facebook pixel 1 facebook pixel 2

Моніторинг відновлення вегетації на посівах озимого ріпаку

11 березня 2025 р.

Стан посівів озимого ріпаку після зими

Зміна зими на весну відбулась швидко та інтенсивно: морози до -20-25°С та сніговий покрив на Півночі трансформувались за 2-3 дні в сонячну погоду з середнє-добовою температурою 9-15°С. Саме час агрономам приділити увагу озимим культурам.

Спеціалісти Лідеа провели обстеження стану озимого ріпаку на товарних та демонстраційних посівах в Козелецькому та Новгород-Сіверському районах Чернігівської області і ділимося спостереженнями та рекомендаціями.

image

Рослини озимого ріпаку поновили вегетацію, але мають різний стан відповідно до інтенсивності розвитку восени, залежно від наявності вологи в грунті. Обстежені поля мають умовно 3 категорії.

І. Посіви першої декади серпня ( в більшості випадків це перші поля, які засівались, бо пройшли опади) мають чудовий стан : 7-11 листків, гарно сформована коренева шийка з діаметром 12-20 мм, гіпокотиль до 10 мм (часто  «шийка» втиснута в ґрунт). Рослини інтенсивно поновили вегетацію, міцна коренева система працює на рослину.

На таких посівах потрібно провести азотне підживлення з сіркою, як що не вносили раніше, відповідно до планової врожайності, за потреби ротаційними боронами прибрати відмерле листя та закрити вологу, внести фунгіцид з д.р. карбендазим та інсектицид проти великого стеблевого приховонохоботника (вихід на поля якого зафіксований). Далі, у фазу 35-37 ВВСН застосувати ріст регулятори з додаванням Бору, продовжуючи контролювати шкідників.

image

ІІ. Посіви третьої декади серпня та першої декади вересня мають гарну щільність, 9-15 листків, підсім’ядольне коліно від 15 до 40 мм. Подовжений гіпокотиль сформовано восени внаслідок інтенсивного росту під час високих температур при дефіциті вологи; рослини «тягнулись», і навіть декілька ріст-регуляцій не змогли змінити ситуацію.

На таких полях проводиться живлення азотом та сіркою (як і в попередньому випадку), боронування ротаційними боронами на менших швидкостях (відмерлої маси більше), обов’язкове внесення фунгіциду з д.р. карбендазим та контроль прихованохоботника. У фазу 35 ВВСН треба застосувати ріст регулятори з додаванням Бору.

image

ІІІ. Посіви озимого ріпаку в сухий ґрунт з отриманням сходів після опадів в третій декаді жовтня та на початку листопада мають наступний стан: частина посівів загинула через відсутність снігового покриву та нестачі цукрів в клітинах, рослини, що вижили, мають 2-3 листа, діаметр кореневої шийки 3-5 мм, кореневі волоски живі, рослини поновили вегетацію та потребують ретельнішої уваги.

На таких посівах потрібно провести дробне підживлення азотом в два-три етапи з обов’язковим вмістом в добривах переважної частини нітратної форми. Також потрібен контроль шкідників та ріст-регуляція в 39-42 фазі ВВСН (ціль - сформувати додаткові пагони на центральному провіднику).

Бажаємо гарних врожаїв разом з LIDEA!