facebook pixel 1 facebook pixel 2

Успішна перезимівля озимих культур - основа майбутнього урожаю!

12 грудня 2024 р.

Озима пшениця, озимий ріпак

В успішному вирощуванні озимої пшениці та озимого ріпаку - є правильна підготовка рослин до зимових умов. Тому зараз актуальним є згадати про оптимальні параметри природніх факторів для успішної перезимівлі наших озимих культур.

Озима пшениця -  це досить холодостійка культура, що може витримувати до -20 0С і більше морозу, але є певні критерії, а саме:

  • рослини, що добре загартовані восени витримують зниження температури на глибині вузла кущіння до -19…-20 0С

  • при достатньому сніговому покриві, більше 15 см, рослини здатні витримувати навіть до -35…-40 0С

  • шар снігу 10 см і більше повністю захищає рослини від вимерзання навіть за -30 0С морозу

  • якщо шар снігового покриву 2 см, то озима пшениця здатна витримати зниження температури повітря до -20…-26 0С (температура в зоні вузла кущення при цьому буде становити -15,2…-19,9 0С)

  • сильні морози (-25…-30 0С) при відсутності снігового покриву або мінімальній його товщині (1-4 см) можуть спричинити загибель рослин озимої пшениці навіть морозостійких сортів

  • перерослі рослини озимої пшениці, на яких сформувалось по 5-6 пагонів є менш стійкими проти низьких температур

Озимий ріпак - рослина холодостійка, однак зимостійкість його слабка і залежить від сорту чи гібриду, температурних умов та загартування рослин перед входом в зиму.

image

Загартування ріпаку краще відбувається у фазі кореневої розетки листя при температурі 5 0С тепла протягом 10 днів і -3 0С протягом наступних 5 днів.

Рослини, що не пройшли загартування (при пізніх строках сівби), гинуть при зниженні температури до -6…-8 0С. Добре загартовані рослини витримують зниження температури на глибині 1,5-2 см до  -12…-14 0С.

При сніговому покриві 5-6 см завтовшки і більше, озимий ріпак витримує морози до -23 … -25 0С.

Озимий ріпак, що сформував розетку з 8-12 листків з діаметром кореневої шийки не менше 8-12 мм і довжиною стебла від 8 до 10 см, кореневу систему, яка сягає на глибину 90-115 см (довжина головного стрижня кореня 15-20 см) переносить температуру на рівні кореневої шийки до -12…-16 0С, а за наявності снігового покриву 2-6 см – до -25…-30 0С.

Озимий ріпак не витримує затоплення та льодової кірки!

Посіви з недорозвиненою розеткою (4-5 листків), кореневою системою, що сягає менше 90 см (головний стрижень 7-9 см) гинуть при температурі -10 0С.

image

З огляду на всі ці дані, ми можемо зробити наступні висновки:

  • якщо рослини мають різні показники розвитку під час входження в зиму, це може негативно вплинути на їхню перезимівлю

  • менш розвинені рослини слабше переносять холоди, що призводить до загибелі частини посіву та зниження загальної густоти рослин у полі

  • у виборі строків сівби озимого ріпаку важливо, насамперед, керуватися характеристиками гібриду

  • правильна технологія вирощування озимого ріпаку та озимої пшениці восени є ключовим фактором для забезпечення їх успішної перезимівлі та отримання високого врожаю навесні

Не допускайте помилок і дотримуйтеся рекомендацій для досягнення найкращих результатів!

 Рясних Вам врожаїв, та мирного неба!